yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

CHP Sözcüsü Öztrak’tan, “Neyin satılıp neyin satılmayacağını çok güzel biliriz” diyen Erdoğan’a: Körfez’e teslim olmaya gittiğinin itirafıdır

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez ülkelerine ziyareti öncesinde yaptığı ‘Türkiye’den BOTAŞ’ı satıyorlar üzere bir şey yok. Neyin satılıp satılmayacağını çok düzgün biliriz’ açıklamasına ait olarak, “Bu açıklama öncelikle Erdoğan’ın Körfez’e teslim olmaya gittiğinin itirafıdır. Körfez pirlerine, hükümdarlarına, prenslerine peşkeş çekmeye hazır olduğunu daha uçağa binmeden onlara duyurması da sahiden son derece üzücüdür” dedi.

  • TIKLAYIN | CHP’den Ümit Özdağ’ın argümanlarına yalanlama

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi’nde MYK toplantısı devam ederken basın toplantısı yaptı. Öztrak’ın açıklamaları şöyle:

“Sözlerime başlarken, A Ulusal Bayan Voleybol Grubumuz, Memleketler arası Voleybol Federasyonu’nun 2023 Voleybol Milletler Ligi’nde ülkemize tarihindeki birinci şampiyonluğunu kazandırdı. Bu güç günlerde yüzümüzü güldüren, bizlere büyük bir gurur yaşatan Filenin Sultanlarını yürekten kutluyoruz.

Merkez İdare Konseyi toplantımız sürüyor. Toplantımızın gündeminde, hükümetin akıldışı, irrasyonel siyasetlerinin ve seçim iktisadının, seçimden sonra milletimize çıkardığı fatura vardı. Hükümetin kendi kusurlarının faturasını ücretlilere, dar ve sabit gelirlilere kesen, acımasız siyasetlerini, gelir dağılımını daha da bozan, zengini daha varlıklı, fakiri daha fakir yapan sürdürülemez bir biçimde gelir ve servet dağılımını bozan, bu uygulamalara karşı nasıl gayret edileceğini de toplantımızda ele aldık.

Hafta sonunda, AK Parti’nin bir devir koalisyon ortağı olan; Genel Liderlerinin ‘Ne isterlerse verdiğini’ söylediği, Fethullah Gülen Terör Örgütü’nün hain darbe teşebbüsünün 7’nci yıl dönümüydü. 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünün yıl dönümünde, demokrasimize ve milletimize kasteden hain terör örgütünü lanetliyoruz. O gece devleti sokaktan toplayan, demokrasi uğruna can veren 251 şehidimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz. Erdoğan 15 Temmuz darbe teşebbüsünü ‘Allah’ın bir lütfu’ olarak gördü. Nevi şahsına münhasır tek kişilik bir rejimi, ülkemize dayatmak için kullandı.

Aradan 7 yıl geçti. FETÖ’nün, bankasından baklavacısına kadar Her ayağına operasyonlar yapıldı. FETÖ borsaları kuruldu, milyonlar, milyarlar kasalara aktarıldı. Hükümet şehit aileleri ve gaziler için toplanan paralara da el koydu. Lakin ‘FETÖ’nün bizim vaktimizde büyüdüğü savını ben reddetmem’ diyen Erdoğan, örgütün siyasi ayağını hala bulamadı. Hükümet, çok insanımızın hayatına mal olan, bu ihanetten ders almamakta ısrarcı. Dün kendileri ülkeyi yönetemedikleri için, yüzlerce yurttaşımızın şehit, binlerce yurttaşımızın gazi olmasına sebep olanlar, bugün de devlet idaresinde, yeni cemaat ve tarikat gettolarının oluşmasına, tarikat ve cemaat holdinglerinin kurulmasına göz yumuyorlar. Biz buradan bir sefer daha uyarıyoruz: Bu yeni, rüşvet, iltimas, kayırmacılık sistemine son verin. Bir sefer daha büyük acılara sebep olmayın.

“Erdoğan da bugün Körfez’e buyruk almaya gidiyor

“AK Parti ve onun Genel Lideri Erdoğan getirdiği ucube rejimle hukuk devletini bitirdi. Global piyasalardan uygun kaidelerde para bulma imkanını da yitirdi. Erdoğan, daha birkaç yıl evvel millete, ‘IMF geldi, 5 milyar dolar borç istedi, verin gitsin dedim’ öyküleri anlatıyordu. Artık Erdoğan ve şürekası, bir devir meydanlarda, darbe yapmakla, darbe destekçisi olmakla suçladıkları, Körfez Pirlerinin, prenslerinin kapısını aşındırıyorlar. El etek öpüyorlar, hükümetin kalan prestijini da yerle bir ediyorlar. Bu kepazeliği de ‘milyarlarca dolarlık yatırım’ diye milletimize, pazarlamaya kalkıyorlar. Lakin ortada emniyetli bir ekonomik program olmayınca, Körfez ülkeleri, geri alamayacakları kaygısıyla, istedikleri parayı vermiyorlar. Biz buradan bir sefer daha uyaralım, İkili ilgiler kullanılarak alınacak borcun bedeli, ‘Faiz değil, ödündür.’ Borç alan buyruk alır. Erdoğan da bugün Körfez’e buyruk almaya gidiyor. Hükümet seçimden evvel akıl dışı siyasetlerle, ekonomiyi batırdı, hayat pahalılığını azdırdı. Ülkede dövizi kuruttu. Seçim öncesinde oy uğruna, iktisatta ne kaldıysa sonuna kadar kullandı.

Seçim bitti. Artık seçim öncesinde göz boyamak için, ücretliye, dar gelirliye çay kaşığıyla verdiklerini, devalüasyonla, vergilerle ve artırımlarla, insafsızca, zalimce, zalimce, kepçeyle geri almaya başladılar. Erdoğan’ın kazanın tabanını nasıl deldiğini bugün açıklanan haziran ayı bütçe bilgileri ortaya koyuyor. Yılın birinci 6 ayında milletten toplanan vergiler evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 55 arttı. 1 trilyon 602 milyar liraya ulaştı. Tıpkı periyotta faize ödenen para ise evvelki yıla nazaran ikiye katlandı. 275 milyar 243 milyon lira oldu. Zenginin mevduatına döviz garantisi manasına gelen, ‘Hazine’ye yük getirmeyecek’ dedikleri Kur Muhafazalı Mevduat için milletin kesesinden ödenen para tamı tamına 25 milyar lira. Bu ödemeler artık torba kanunla bütçeden alınıp, Merkez Bankası’nın sırtına yıkıldı. Yalnızca haziran ayında 20 milyar liradan fazla para, milletin cebinden alınmış, dolar cinsinden garantili hesap sahiplerinin cebine konmuş. Meğer haziranda yapılacak ödemenin bunun en az 3 katı olacağı iddia ediliyordu. Hayırdır, KKM yükünü daha yasa çıkmadan Merkez Bankası’na mı yıktınız?”

“Erdoğan yanlışlarının faturasını millete kesiyor”

“Yine, ‘Bir kuruş vermeden yapıyoruz’ dedikleri geçilmeyen yolların, köprülerin, uçulmayan havalimanlarının işleten yandaşlara, döviz cinsinden verilen garantiler karşılığında ödenen para 25 milyar 461 milyon lira. Birinci 6 ayda toplam harcamalar geçen yıla nazaran yüzde 102 artmış. Gelirlerdeki artış ise yüzde 49… Hal bu türlü olunca, geçen yılın birinci 6 ayında 94 milyar lira fazla veren bütçe, bu yılın birebir periyodunda 483 milyar lira açık vermiş. Yılın tamamı için öngörülen açığın yüzde 73’ü birinci altı ayda gerçekleşmiş. Yılın birinci 6 ayında bütçe istikrarı geçen yılın tıpkı devrine nazaran yaklaşık 600 milyar lira bozulmuş. Bunu sürdürmek mümkün değil. Artık Erdoğan yanılgılarının faturasını millete kesiyor. Kamuda hiçbir tasarruf yok, israf diz uzunluğu.

Bugün bir genelge yayınlamışlar. Nereden, ne kadar harcamanın kesileceği belirli değil. Laf olsun torba dolsun diye tasarruf genelgesi çıkarmışlar. Sarayın prestijinden tasarruf etmek yok, milletin sırtına dağ üzere artırımları yüklemek var. Cumhurbaşkanı kararlarıyla ve torba maddeyle KDV’ye, ÖTV’ye, kurumlar vergisine, harçlara artırım yaptılar. Arabası, traktörü, taksisi, minibüsü olup, bunların bu yıl MTV’sini ödeyen yurttaşlarımıza, ‘Bir kez daha ödeyeceksin’ dediler. Yetmedi, torba maddeyle 5 kata kadar artırdıkları, Cumhurbaşkanının ÖTV’yi artırma yetkisini, zalimce kullandılar. Erdoğan, 15 Temmuz 2023 tarihinde, imzalayıp yayımladığı kararla, Akaryakıta ve motorine tek seferde 6 lira artırım yaptı. Fukara dostu LPG’ye de 4 lira artırım geldi. Akaryakıt ve mazot 35 liraya, LPG 15 liraya dayandı. Konutlarda kullanılan doğal gazın ÖTV’si de üçe katlandı. Oysaki 15 Temmuz gecesi duyulan salalar, bir litre akaryakıtın 35 lira olduğu iktisat ve onun altında kalan aziz milletimiz için okunuyormuş.”

“Seçimden evvel Cudi’den, Gabar’dan petrol, Karadeniz’den gaz fışkırıyordu”

“Erdoğan, evvel devalüasyonun önünü açtı. Sonra KDV oranlarını artırdı. Üstüne ÖTV’yi bindirdi. Seçim öncesinde 20 lira olan bir litre akaryakıtın fiyatını 35 liraya; 19 lira olan bir litre mazotun fiyatını 33 liraya çıkardı. 12 Mayıs’tan bugüne dünyada petrol fiyatları yüzde 8 artarken, bizde pompa fiyatları yüzde 73 arttı. Bu zulmün ‘dışarıda da fiyatlar böyle’ diye açıklanacak, bir yanı yok. Seçimden evvel Cudi’den, Gabar’dan petrol, Karadeniz’den gaz fışkırıyordu. Buralardan o kadar çok gelir elde edilecekti ki bu parayla Aile ve Gençlik Bankası kurulacaktı. Aileler ve gençler desteklenecekti. Ne oldu da artık akaryakıta yaptığınız artırımlarla milletimizi ekmek alamaz hale getiriyorsunuz?

Dünyada petrol üreten ülkeler akaryakıtın litresini 1 doların altında satıyor. Bizdeki akaryakıt fiyatları ise dünya ortalamasının üstünde. Bugün akaryakıtın litresine Japon 1 dolar 22 sent, Amerikalı 1 dolar 2 sent veriyor. Okyanusun ötesindeki Avustralyalı 1 dolar 10 sent ödüyor. Bizim kişi başına gelirimiz de, taban fiyatımız de, bu ülkelerin çok altında. Lakin biz 1 litre akaryakıta, son artırımla 1 dolar 32 sent ödüyoruz. Artırımın vatandaşlarımızda yarattığı infial nedeniyle, Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklama yaptı. Evvel ‘Bu artırım zelzele ziyanlarını telafi için’ demişler. Onu geçsinler bir kalem… Zelzele olalı kaç ay geçti? Açıklamanın devamı ise tam bir rezalet. ‘ÖTV fiyatları, maktu olması hasebiyle’ enflasyon karşısında erimişmiş. Bu enflasyonun sebebi kim? Dış güçler mi? Sizsiniz, siz.

2016 yılından bugüne kadar milletlerarası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara karşın neredeyse hiç vergi artışı yapılmamışmış. Vergi oranı da fiyat da düşükmüş. Siz bunu bir de milletin yüzüne söyleyin. Bakalım bu sabah kontağı nasıl çevireceğini düşünen, ödediği MTV üstüne bir MTV daha ödettiğiniz, vatandaş, taksici, minibüsçü, kamyoncu size ne diyecek? Oğluna, ‘Traktörü tarlada bırak da gel’ diyen çiftçi size ne diyecek?”

“Pazarda, markette fiyatlar uçmaya devam ediyor”

“Emeklilerden sonra Erdoğan’ın ekonomik soykırımından, araç sahipleri de nasibini aldı. Lakin bundan tüm milletimiz de hissesini alacak. Akaryakıt fiyatındaki bu artış, iğneden ipliğe her şeye artırım olarak geri dönecek. ‘Kilosuna 9 lira 25 kuruş vereceğim’ dediğiniz buğdayı TMO almadığı için 6 liraya tüccara satan çiftçi bu mazot fiyatlarıyla, tarlasına giremezse somunu 10 liraya bile ekmek bulamayız. Artık, akaryakıt fiyatı arttı. Kamyoncu artırım yapacak. Hal esnafı örtüsüydü, poşetiydi deyip artırım yapacak. Bunların hepsi meyve, zerzevat fiyatlarının üstüne binecek. Bu fiyat artışları çiftçiye yaramayacak. Başta kiraz olmak üzere pek çok meyve kolda kaldı. Ancak pazarda, markette fiyatlar uçmaya devam ediyor. Ve sonunda, ‘Yaz vakti 40 liraya domates mi olur?’ ‘18 liraya patates, 19 liraya soğan mı olur?’ diye şikayet ettiğimiz, fiyatları bile mumla arayacağız. Bu artırımların dar gelirliler üzerindeki yükünü bir nebze hafifletmek için, Eskişehir Büyük Kent Belediye Liderimizin sesine kulak verin. En azından artırımın toplu taşıma fiyatlarına yansımaması için, Belediyelere akaryakıtı vergisiz verin.

Vatandaşın infiali arşı kaplayınca, AK Parti takımları da yeniden bildik, ‘Biz yapmadık, onlar yaptı’ oyununa döndü. Bir AK Parti MKYK üyesi; ‘15 Temmuz salâları okunurken yapılan bu artırım, kirli bir operasyon’ dedi. Milleti aptal yerine koymaya kalktı. Hayrola kim kime karşı operasyon yapıyor? Pekala, şu elimdeki ne? Cumhurbaşkanı kararı değil mi? Karar Sayısı: 7390. Karar tarihi: 15 Temmuz 2023, Resmi Gazete tarihi: 16 Temmuz 2023. Özetle şöyle yazıyor: ‘ÖTV Kanunun ilgili hususları gereği, listede yer alan mallar üzerindeki ÖTV yine belirlenmiştir.’ Altında kimin imzası var. Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı… Ekte de artırımların listesi. 15 Temmuz için okutulan salaların gerisine saklanarak, operasyonu yapan şahsen Erdoğan. Altında kapı üzere imzası var. millete operasyon yapan, bu milleti hayat pahalılığı altında acımadan ezen, kendi yanlışlarının bedelini millete ödeten, başta cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Genel Lideriniz, sizsiniz, siz.”

“Bu zulmün nesebi sahihtir. Anası da babası da Erdoğan’dır”

“Bir de Birebir AK Parti MKYK üyesi bu artırımlara sebebiyet verenin ‘Derhal vazifeden alınması’ gerektiğini söylemiş. Artırımlara sebep olan Genel Lideriniz, artırım kararının altında imzası olan da Genel Lideriniz. Yüreğiniz yetiyorsa, açık açık genel liderinizin istifasını isteyin. Yok, şayet Genel Lideriniz ‘Bu kararı bana öbürleri imzalattı’ diyorsa, o vakit kendisi çıksın, bu kararı imzalatan kimdir, hangi münasebetle imzalatmıştır açıklasın. Kimse, bu kirli artırım operasyonunu cami avlusuna bırakmaya kalkmasın. Bu zulmün nesebi sahihtir. Anası da babası da Erdoğan’dır.

Bu hükümet ya ne söylediğini ya da ne yaptığını bilmiyor. Ya da her zamanki üzere takiye yapıyor. Bir tarafta, ‘Birinci önceliğimiz enflasyon’ diyeceksin, başka taraftan, üst üste yaptığın artırımlarla, Mecnun Dumrul misali saldığın vergilerle, frensiz devalüasyonlarla, enflasyonu azdırıp, vatandaşın elindekini avucundakini almaya kalkacaksın. Ben senelerce devlette çalıştım. Bugüne kadar para ve maliye siyasetleri ortasında bu türlü büyük bir uyumsuzluk, bu türlü bir zulüm, bu türlü bir adaletsizlik görmedim. Faizi ne kadar artırırsanız artırın, yılın ikinci yarısında bu topraklarda çok daha yakıcı bir artırım fırtınasının esmesi artık kaçınılmaz.

Anlaşılan faiz silahı bir defa daha boşa sıkılacak, faturası ağır bir sakinlik olacak. Yabancı yatırımcılar şimdiden raporlarında, yıl sonu enflasyon varsayımını yüzde 55’in üzerine çekti. Ekonomimizin çok önemli problemleri var. Lakin Erdoğan ve şürekasının kederi bunlara adaletli bir tahlil bulmak değil, seçime kadar ekonomiyi bir formda götürmek. Üyesi olduğumuz Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı içinde gelir dağılımının en adaletsiz olduğu üç ülkeden biriyiz. Artan enflasyon ve hükümetin zengini daha güçlü yoksulu daha yoksul yapan siyasetleri, bu adaletsizliği körükledikçe körüklüyor.”

“İnsanlar yaşamıyor”

2022 itibariyle, Türkiye’de en varlıklı yüzde 20’lik kesim, toplam gelirin yarısını alıyor. Bu mevcut seride rekor. Yüksek enflasyonla, zenginle fakir ortasındaki gelir farkı da süratle açılmaya devam ediyor. Emeğin ulusal gelirden aldığı hisse, 2017’den bu yana esasen 1 puan düşmüştü. Yoksulluk hududunun 33 bin 750 lira olduğu ülkemizde çalışanların yarısından fazlası 11 bin 402 liralık taban fiyat ya da civarında bir fiyatla hayata tutunmaya çalışıyor. Dört kişilik ailede ana-baba minimum fiyatla çalışsa, aileyi yoksulluk sonunun üstüne çıkaramıyor. Beşerler yaşamıyor. İşi olan, meskenden işe, işten meskene gidip geliyor. İşi olmayan milyonlarca genç ailesinin eline bakıyor. Yurt dışına kaçıp kurtulma hayali kuruyor. Beşerler beslenemiyor, masasına iki günde bir, bir kap et yemeği koyamıyor. Ekmekle, makarnayla karnının gurultusunu bastırıyor. Çocuklarla sinemaya gitmek, bir köfte ekmek yemek artık hayal oldu. Konut sahipleri ile kiracılar silahla çatışıyor.

Diğer taraftan, depremzedelerin değerli bir kısmı yazın sıcağında hala çadırlarda kalıyor. Bir de Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarına yerleştirilenler var. Okulların açılma vakti yaklaşırken, depremzedeleri KYK yurtlarından çıkarmak için baskıların başladığı haberleri geliyor. Depremzedelere dilekçe imzalatıp, ‘Kendi istekleriyle yurttan çıkıyorlarmış’ izlenimi vermeye çalışıyorlarmış. Bir öteki yerde depremzedelerin kira yardımlarını yurtta kaldıkları mühlet boyunca kesmişler. Üstüne, ‘Buradan çıkın ya kira yardımı alın ya konteynere gidin’ demişler. Konut yapmak yerine, konutun maliyetinin dörtte birini verip, depremzedeyi başlarından atmaya çalışıyor.

“‘Meclis açılır açılmaz’ düzenleme kelamı verdiler, onu da tutmadılar”

“Bu ortada Meclis tatile girdi. Erdoğan’ın verdiği kelamlar havada kaldı. Seçimden evvel esnafın emeklilik prim gün sayısını düşüreceklerdi, yapmadılar. ‘Meclis açılır açılmaz’ taşeron personel problemini çözmeye kelam verdiler, unuttular. 3 bin 600 ek göstergede birinci dereceye gelenler için ‘Meclis açılır açılmaz’ düzenleme kelamı verdiler, onu da tutmadılar. Akademisyen maaşlarının artırılmasından, vergi dilimlerinin tekrar düzenlenmesine kadar pek çok düzenleme beklenirken, Meclis’i kapatıp gittiler. Milletin vekilleri bu zulmü, ekonomik soykırımı konuşamasın, milletin hakkını savunamasın diye ÖTV artışını Meclis’i kapatıp yaptılar.

MYK toplantımızda CHP kümemizin, Meclis’i bu bahiste harika toplantıya çağırması kararını aldık. Türkiye’de mutfaklar yangın yerine dönmüşken, vatandaşlarımız büyük badire içindeyken, Millet iradesinin tecelligahı TBMM tatil yapamaz. Halbuki vatandaşlarımız hem kendilerini ivedilikle rahatlatacak düzenlemeler hem de iktisattaki sıkıntılara tahlil bekliyor. Enflasyonu düşürecek bir programı bekliyor. Bunlar yapılmadıkça toplumsal huzursuzluklar da süratle artıyor. Aslında yapılması gereken aşikâr lakin hükümet bunu yapmıyor, yapamıyor. Sonuç ortada. Görmek için yalnızca bugünün iktisat başlıklarına bakmak yeterli… Dolar’da, Avro’da, gram altında üçlü rekor, bütçede tarihi açık, temmuz enflasyonunda rekor beklentisi, kredi faizleri tam gaz, kısa vadeli dış borçta yeni rekor… Bunların, sıkıntıları çözecek bir vizyonları, bir takımları yok.”

“Bunlar zengini daha varlıklı, yoksulu daha yoksul yapan siyasetler uyguluyorlar”

“Biz, ‘Ekonominin düzelmesi için evvel adaletin tesisi gerekir’ diyoruz. Bunlar Anayasa’ya alışılmamış torba yasalar çıkarıyor, seçilmiş milletvekillerini içeride tutuyor, cürüm uydurup gazetecileri cezaevine tıkıyorlar. Biz, ‘Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak ıslahatlara ivedilikle gereksinimi var’ diyoruz. Bunlar ıslahat yapmıyor, daima artırım yapıyorlar. Biz, ‘Türkiye iş gücünü global arenada yarışabilecek biçimde yetiştirmeli, çağın gereği yetenekleri evlatlarına kazandırmalıdır’ diyoruz. Bunlar, eğitime ideolojik prangalar takmaya uğraşıyorlar. Biz, ‘Büyüme herkesi kucaklamalı’ diyoruz. Bunlar zengini daha varlıklı, yoksulu daha yoksul yapan siyasetler uyguluyorlar. Biz, ‘Ekonomide alınacak tedbirlerin yükünün adil dağılacağına milleti ikna etmezseniz, bu iş yürümez’ diyoruz. Bunlar, seçim beyannamelerinde kelam vermelerine karşın istişare için Ekonomik ve Toplumsal Konsey’i bile toplamıyorlar.

Biz, ‘Ekonomi siyasetleri çevresel sürdürülebilirliği de gözetmeli. Bunun yanında maliye ve para siyasetleri da uyumlu olmalı’ diyoruz. Bunlar çevreyi katletmeye devam ediyor. maliye siyasetiyle, para siyaseti ortasında ahenk falan bırakmıyor. Biz, ‘Türkiye’nin bu işleri yapacak ehil takımlara gereksinimi var’ diyoruz. Bunlar, takım diye bir tek vazifeden aldığı eski bakanı, Amerika’dan ithal Merkez Bankası liderini vitrine koyup, borç bulabileceklerini sanıyorlar. Hükümet, bugüne kadar yaptığı yanlışların, 2018 seçimleri öncesinde buharlaştırılan 128 milyar doların, bu seçimden evvel da savurdukları 199 milyar doların hesabını millete vermeli. Kur Muhafazalı Mevduatın maliyetinden, sarsıntı harcamalarına Rusya’nın almayı ertelediği doğal gaz borcundan, TÜİK’in makyajlı büyüme, enflasyon işsizlik datalarına, inancı bozan ne varsa hepsini açıklamalı ki milletimiz oyunun kurallarının değiştiğine inansın.

Ayrıca, itimadı sağlamak için sağlam çapaları olan, takvimi belirli, istikrarı, yapısal değişimi hedefleyen, ahengin yükünü adil paylaştıran, toplumun geniş kısımlarının üzerinde mutabakata vardığı, bir programı uygulamaya başlamalı. Tek çıkış yolu budur. Bunları yapmadan ağızlarıyla kuş da tutsalar, iktisat dikiş tutmaz. Milletin sırtındaki yük hafiflemez. Lakin bu hükümet de bunların hiçbirini yapmaz. Bu kadar artırım, çok vergi artışı Erdoğan’ın ekonomiyi nasıl enkaz haline getirdiğini göstermektedir. Önümüzde mahallî seçimler var. 2019’da lokal seçimleri kazandık. Bu sefer milletimizle birlikte çok daha güzelini yapacağız. Evvelki seçimde alamadığımız belediyeleri de alacağız. Bunun için çalışıyoruz.”

Soru – cevap 

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, açıklamalarının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özdağ’ın iddiaları 

MTV düzenlemesi 

MTV düzenlemesinin TBMM Genel Konseyi’ndeki görüşmelerine çok sayıda muhalefet milletvekilinin katılmamasına ait sorulan soruya ise Öztrak şu karşılığı verdi:

“Biz işin başından bu MTV ile ilgili düzenlemeyi AYM’ye götüreceğimizi tabir etmiştik. Milletvekillerimizin bir kısmının alanda vazifeli olmasına karşın Genel Kurul’a hayli yüksek bir oranda iştirak da sağladık. MTV konusunda sorumluluğumuzu Anayasa’dan kaynaklanan hakkımız çerçevesinde AYM’ye giderek de gerçekleştireceğiz.”

Erdoğan’ın Körfez turu 

Körfez Cinsine çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Bu ülkelerin Türkiye’den aşikâr varlıkların satın alma durumları da olacak. Biz neyin satılacağını, neyin satılmayacağını çok düzgün biliriz” açıklamasına ait Öztrak şu karşılığı verdi:

“Bu açıklama öncelikle Erdoğan’ın Körfez’e teslim olmaya gittiğinin itirafıdır. Neyin satılıp satılmayacağını nitekim de o bilir. Ceddimizden, dedemizden kalan son gümüşleri Varlık Fonu’nda topladı. Tek bir imzayla da neyin satılacağına neyin satılmayacağına da o karar verecek. Körfez’den borç bulabilmek için bu ülkenin elde kalan nesi var nesi yok satmaya, ülkeyi Körfez pirlerine, hükümdarlarına, prenslerine peşkeş çekmeye hazır olduğunu daha uçağa binmeden onlara duyurması da nitekim son derece üzücüdür.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Esad ile görüşmeye kapalı değilim, yaklaşım üslubu önemli’ açıklaması sorulan Öztrak, bahse ait şu karşılığı verdi:

“Erdoğan tükürdüğünü yalama alışkanlığını sürdürüyor. İşe Esad diye başladı, Esed diye bitirdi. Bu, artık gelecek günlerde neler olacağının habercisi, bunu da not ettik.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hablemitoğlu suikastı davasında ‘reddi hakim’ talebi kabul edilmedi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.