yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

T24, Sıhhat Bakanlığı’nı karıştıran belgeyi açıyor: İki Bakan Yardımcısı’nı karşı karşıya getiren “e-Nabız” hengamesi ve açılan yolsuzluk davası

Tüm yurttaşların ferdî sıhhat bilgilerinin tutulduğu e-Nabız sisteminin fikri mülkiyet hakları nedeniyle açılan dava Sağlık Bakanlığı’nı karıştırdı. Sıhhat Bakan yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşi tarafından kurulan ve e-Nabız sistemini birinci tasarlayan şirket olan Bilbest isimli firma, Tiga isimli şirket ile Sıhhat Bakanlığı aleyhinde dava açtı. Dava, Tiga isimli firmanın e-nabız uygulamasını Katar’a “kendi mülkiyetindeymiş” üzere satması nedeniyle açıldı. Firmanın öteki Sıhhat Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’ye yakın olduğu da öne sürüldü. Sıhhat Bakanlığı, mahkemeye gönderdiği dilekçede, 2017’de uygulama yazılımının sil baştan oluşturulduğunu, bunun da Bakan Yardımcısı Birinci’nin liderliğinde tasarlandığını öne sürdü. Lakin bu basamakta Birinci, danışmanlık aldığı kişinin, Tiga aleyhine toplumsal medyadan bildiri paylaşmasıyla şoke oldu. Danışmanın işine son verildi. Birinci daha sonra, Sıhhat Bakanlığı’nın avukatları aracılığıyla kendi danışmanları ve Sabahattin Aydın’ın eşinin kurduğu Bilbest hakkında “ihaleye fesat ve rüşvet” teziyle cürüm duyurusunda bulundu. Savcılık da e-Nabız’ın yöntemsiz biçimde satıldığını öne süren Bilbest yöneticileri ve Birinci’nin işine son verdiği danışmanı dahil yedi kişi hakkında “ihaleye fesat ve rüşvet” davası açtı.

 Hukuk davası kriz çıkardı

 E-Nabız’ın fikri mülkiyet hakları, Sıhhat Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşi tarafından kurulan ve bir periyot oğlunun da ortak olduğu, sonradan el değiştiren Bilbest firması ile Sıhhat Bakanlığı ve Bakan yardımcısı Şuayip Birinci’yi karşı karşıya getirdi. Kriz, Bilbest’in, Birinci’ye yakın olduğu sav edilen Tiga isimli firma ile Bakanlık aleyhine dava açmasıyla çıktı.

 e-Nabız nasıl davalık oldu?

 Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı milyonlarca liralık ihalelerle gündeme gelen ve e-nabız uygulamasının birinci kodlamalarını yazan Bilbest firması, uygulamanın bakım, tamirat ve güncelleme işlerini yapan Tiga Bilgi Teknolojileri isimli şirketin e-nabız’ı yurtdışına satarak fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle hukuk davası açtı. İstanbul Anadolu Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesinde açılan davanın dilekçesinde Tiga’nın yanı sıra Sıhhat Bakanlığı da davalı olarak gösterildi. Dilekçede, e-nabız uygulamasını oluşturan iki temel alt yapı sistemine ilişkin kodlamaların Bilbest tarafından yazıldığı, kullanım hakkının Sıhhat Bakanlığı’na devredildiği fakat ticari mülkiyetinin Bilbest’te bulunduğu öne sürüldü. Buna rağmen Tiga firmasının uygulamanın bakım tamirat çalışmaları sırasında elde ettiği kodlama datalarını kullanarak e-Nabız’ı ticari bir esere dönüştürdüğü ve kendi mülkiyetindeymiş üzere yurtdışına ihraç ettiği anlatılan dilekçede, Tiga’nın bu ticaretten sağladığı yararın mahkemece tespit edilerek Bilbest’e ödenmesi talep edildi.

 “Birinci liderlik etti, sil baştan yazıldı”

 Açılan davaya yanıt veren Tiga firması, Bilbest’in yaptığı e-Nabız uygulamasının gereksinimlere yanıt vermemesi nedeniyle Sıhhat Bakanlığı ile alınan karar doğrultusunda kendileri tarafından “sil baştan” yazıldığını sav etti. Bakanlık da davaya gönderdiği yanıtta, e-Nabız’ın 2017 yılından sonra sıfırdan üretilerek yapıldığını ve fikri mülkiyetinin kendilerinde olduğunu öne sürdü. Karşılık dilekçesinde, “e-Nabız’ın yapılmasında Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’nin liderlik ettiği, teorik ve pratik takviye verdiği, şahsen yapmak ve yürütmek formunda emeği olduğu” öne sürüldü. Bakanlık ayrıyeten “Tiga’nın, Türksat’ın altında resmi alt yüklenici olarak e-nabız’ın kaynak kodlarının tekrar yazılması dahil, yazılım geliştirme konusunda hizmet verdiğini” belirterek, Tiga’dan yana hal koyarken, mahkemeden de davanın zımnî yürütülmesi talebinde bulundu.

 “Pratisyen tabip Birinci!”

 Bilbest’in, Bakanlığın bu karşılığına verdiği cevap ise krizin büyüklüğünü gözler önüne serdi. Yazıda, Tiga ve Sıhhat Bakanlığı ortasında “ihtiyari dava arkadaşlığı” bulunduğu söz edilerek, “Bakan Yardımcısı Birinci hakkındaki övgülere neden yer verildiğinin anlaşılamadığı” kaydedildi. Birinci’ye yönelik övgüler “Davalı Sıhhat Bakanlığı rastgele bir bilişim eğitimi yahut evrakı olmayan bir pratisyen doktorun (Dr. Şuayip Birinci) sayısız büyük bilişim projesini tasarladığına, liderlik ettiğine ve adım adım tanım edebileceğine inanarak bir karşılık dilekçesi sunmuş ve yapıtın fikri mülkiyet haklarının kendisine ilişkin olduğunu ileri sürmüştür!” kelamlarıyla eleştirildi. Bilbest ayrıyeten, “Bakanlığın, kendisinde olduğunu tez ettiği fikri mülkiyet haklarının, e-nabız ile hiçbir ilgisi bulunmayan Tiga tarafından ticari eser haline getirilerek satılmasına rağmen sessiz kalmasının” da mahkeme tarafından dikkate alınmasını istedi.

 İki Bakan yardımcısının yakın olduğu argüman edilen şirketler ile Bakanlığın da taraf olduğu fikri mülkiyet davası, bir öbür krizin kapısını araladı.

 KUTU/Tiga’nın sahibi, Birinci ile hemşehri

  Tiga firmasının sahibi de hayli dikkat cazip bir isim. Firma sahibi Adem Ali Yılmaz, AKP’nin eski Gençlik Kolları Arge ve Eğitim Lideri. Birebir vakitte Birinci’nin Rize’den hemşehrisi. Yılmaz’ın şirketi, e-Nabız’ın bakım tamirat ve güncelleme işleri ihalesini Türksat’ın altında resmi alt yüklenici sıfatıyla aldı. Bir başka dikkat alımlı nokta ise, Yılmaz ile yakın alakaları olduğu öne sürülen Birinci’nin birebir vakitte Türksat İdare Şurası üyesi olması… Birinci, Türksat İdare Konseyi üyeliği nedeniyle çift maaş aldığına yönelik haberler için erişim yasağı talebinde bulunmuş, talep kabul görmüştü.

 KUTU/CHP’li Buyruk: İhaleler Aydın ailesine gidiyor

 Bakan Yardımcısı Birinci ile karşı karşıya gelen Bilbest firmasının Sıhhat Bakanlığından aldığı ihaleler gündemi uzun mühlet meşgul etti. CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, 2020 yılında yaptığı açıklamasında, Bilbest’in Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşi tarafından kurulduğunu ve Sıhhat Bakanlığından milyonlarca liralık ihaleler aldığını belirtmiş, firmaya son 5 yılda 19 başka ihaleyle 5 milyon 128 bin TL’lik iş verildiğini vurgulamıştı. Buyruk şunları söylemişti: “Sağlık Bakan Yardımcısı’nın eşi ve oğlunun ortağı olduğu firma, ballı ihaleler alıyor. Firmadaki hisse periyotları de kuşkulu. Sibel Aydın 2002’de firmayı kuruyor ve eşi müsteşar yardımcısı olunca payları Yunus Şengül’e devrediyor. Daha sonra paylar, Şengül, Mehmet Zahid Ercan ve Saygıdeğer Ercan ortasında el değiştiriyor. Aydın’ın bakanlıkta misyonu sona erince bu defa payları 2011’de oğlu devralıyor. Aydın, tekrar bakanlıkta misyona gelince paylar 11 Aralık 2020’de Mehmet Zahid Ercan’a devrediliyor. Aydın ne vakit bakanlıkta vazife alsa, şirket payları, hülle yolu ile diğerlerine devrediliyor lakin, şirket Aydın ailesinin. İhaleler Aydın ailesine gidiyor”

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Erdoğan canlı yayında rahatsızlandı, yayın kesilirken duyulan ‘Eyvah eyvah’ sesi heyecan yarattı!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.