Ortaokul Öğrencisi ‘Akıllı Elektrikli Araba’ Tasarladı

Karabük’te ortaokul öğrencisi Fatih Kadir Saraç, topladığı hurda malzemelerden ‘Akıllı Elektrikli Araba’ projesi geliştirdi.

TOKİ Cevizkent Bahaddin Gazi Ortaokulu 8-A sınıfında eğitim gören Saraç’ın, hurda malzemelerden ürettiği proje, kırımızı ışıkta ve önüne bir engel çıktığında kendiliğinden duruyor, yeşil ışıktaysa hareket ediyor. Şerit takip edebilen araba, sürtünme enerjisiyle de kendi elektriğini üretebiliyor.

Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilişim teknolojileri öğretmeni Ahmet Akyol’un da desteğiyle bir proje tasarladığını söyledi.

Tasarladığı arabanın kontrolünü tamamen kendi sağladığını anlatan Saraç, şunları kaydetti:

‘Bazı acemi şoförler oluyor. Kazalar, mal ve can kayıpları fazla olduğu için ülkemizde böyle bir akıllı araba tasarladık. Arabamız kırmızı ışıkta duran ve ışık yeşile döndüğünde hareket eden, şerit takibi yapan, önüne bir yaya/araç gibi engel çıktığında belli mesafede duran ve engel kalktığında yoluna devam eden bir yapıya sahiptir. Trafik ışıklarına duyarlı olmasıyla kırmızı ışık ihlali sonucu meydana gelen kazaların azaltılması amaçlanmıştır.’

Saraç, proje aracın, şerit takibi yaparak kullanıcı hatası sonucu yoldan çıkan araçların önüne geçmek ve konforlu, rahat bir yolculuk için tasarlandığını belirterek, ‘Aracın önüne çıkan yaya-araç gibi engellere çarpmadan durabilme özelliğiyle güvenli bir trafik akışı sağlanmıştır. Yani arabamız kendi kendini kontrol ediyor. Şerit izliyor, önüne bir engel çıktığında kendiliğinden duruyor.’ diye konuştu.

Sürtünme enerjisinden kendi elektriğini üretecek

Tasarımda kullandığı malzemeleri anlatan Saraç, ‘Akıllı elektrikli milli arabamızda motorlar, tekerlek, kodlanabilir elektronik kartlar, mesafe, çizgi izleme ve renk sensörleriyle doldurulabilir batarya gibi malzemeler kullanılmıştır. Bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde öğrendiğim kodlama dilini kullandım.’ dedi.

Saraç, aracının elektrikle çalıştığını aktararak, ‘Altına takılan düzenekle sürtünme enerjisini elektriğe çevirecek, kendi enerjisini üretecek ve bunun da bir kısmını depolayarak hareket edecek.’ ifadesini kullandı.

Bilişim teknolojileri öğretmeni Ahmet Akyol ise öğrencilere bu yaşlarda öğrettikleri kodlamanın önemli olduğunun altını çizerek, ekonomi, sanayi, bilgi ve iletişim teknolojileri, kalkınma, güvenlik gibi birçok alanda ilerlemede önemli rol oynayabileceklerini kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*