Kış ortasında kırmızı dut

Kış ortasında kırmızı dut

Türkiye’nin bir çok ilinde olumsuz hava koşuları ve kar nedeniyle okular tatil edilirken, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yağışlı havaya rağmen bahar havası yaşanıyor. Bunun en önemli göstergesi ise meyve ağaçları. İlçenin birçok yerinde mayıs ve haziran ayında meyve veren kırmızı dutlar meyve verdi. Portakal bahçelerinde de yağışlarla birlikte ekşilik çiçekleri açtı.

ANTALYA
DUTLAR OLGUNLAŞTI

Gazipaşanın deniz köylerinden biri olan Zeytinada köyünde bulunan kırmızı dutlar köy halkını bile şaşkına çevirecek şekilde olgunlaştı. Meyve dolu dut ağaçlarını görünce hayretler içinde kaldıklarını söyleyen Zeytinada Köyü Muhtarı Ömür Tuncer, Gazipaşanın cennetten bir köşe olduğunu söyledi. Türkiyenin birçok bölgesinin kar altında kaldığına dikkat çeken Tuncer, Akdenizin kıyısında olan köyümüzde ılık bir hava hakim. Köyümüz önemli muz üretim merkezlerinden birisi. Köyümüzde ayrıca çok sayıda tropikal meyve yetişiyor. Buna rağmen daha önce hiç kış ortasında meyve veren dut görmemiştik. Gördüğünüz gibi bu ağaçlarda oldukça fazla miktarda olgunlaşmış siyah dut var. Tadı da oldukça lezzetli. Pazar bulunabilirse kış ayında bu imkandan faydalanarak dut yetiştirilebilir” dedi.

ŞAŞKINA UĞRADI

Uşaktan Mersine özel otosuyla giden Civan Atalay isimli vatandaş Zeytinada Köyünde verdiği molada gördüklerine inanamadığını söyledi. Denizi seyrederken gözüne çarpan dut ağaçlarını inceleyen Atalay, Yılın bu mevsiminde olur şey değil. Benim bildiğim dut yaz meyvesidir. Bu zamanda açması çok ilginç. Bu da ülkemizin ne kadar güzel ve bulunmaz bir ülke olduğunu gösteriyor diyerek kış ayında dut yemenin tadını çıkardı.

DUTLAR ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ

Gazipaşada kırmızı dutlar sadece Zeytinada köyü değil Kahyalar beldesinde de olgunlaşmaya başladı. Kahyalar beldesi Asarcık İlköğretim Okulu yanındaki kırmızı dutlar teneffüslerde öğrencilerin uğrak yeri haline geldi. Öğrenciler önce yağmurun arkasından açan güneşle dut ağacına koşarak olgunlaşan kırmızı dutları iştahla yediler, ardından portakal bahçelerinde açan ekşilik çiçeklerinin arasında bahardan kalma bir gün yaşadılar.

HABER: AHMET MERVAN TAŞ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*